25.02.2024 National Special Ranking Dog Show "Baltiyskiy Triumf - 2024" + Specialty
Judge in breed - Mica Mladenivic, Serbia
1 Champion class ex., CW, CAC, CBrCh, Best female, Best of Breed Dayte Miru Shance (Epos
Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
19.11.2023 National Special Ranking Dog Show "Eurasia, GIS Cup" + Specialty
Judge in breed - Nemanja Jovanovic, Serbia
1 Intermediate class ex., CW, CAC, CBrCh, Res. Best female, New Breed Champion, New Grand
Champion of Russia Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow.
Budarina M.
18.11.2023 National Special Ranking Dog Show "Eurasia, Presiden's RKF Cup" + Specialty
Judge in breed - Thukaram Preetham , Индия
1 Intermediate class ex., CW, CAC, CBrCh, Best female -3 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii
ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
12.11.2023 National Ranking Dog Show "Baltic show - 2" + Specialty
Judge in breed - Vladimir Aleksandrov, Russia
1 Junior class ex, CW, JCBrCh, JCAC, Best Junior, Erofey Palych Bruns ot Bumage (Tsygansky
Baron ot Bumage x ModnayaShtuchka ot Bumage) ow. Sofia Izotova
2 Junior Class ex, CW, JCBrCh, JCAC Je Ador ot Bumage ( Nadezhny Paren' ot Bumage x Lyublyu
Tseluyu ot Bumage), Budarina&Pronin
3 Intermediate class ex., CW, CAC, CBrCh, Best female, Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii
ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
4 Champion Class ex, CW, R.CAC, CC Baltiyskaya Zhemchuzhina ot Bumage (Oltimar Absolute Ideal x
Nevskaya Krasa ot Bumage) ow. Vedeneeva Y.
15.10.2023 National Dog Show CAC 3 Group FCI + Specialty
Judge in breed - Tamara Sarmont, Belarus
1 Junior class ex, CW, JCBrCh, JCAC, Best Junior, BIS J-1 Erofey Palych Bruns ot Bumage (Tsygansky
Baron ot Bumage x ModnayaShtuchka ot Bumage) ow. Sofia Izotova
2 Junior Class ex, CW, JCBrCh, JCAC Je Ador ot Bumage ( Nadezhny Paren' ot Bumage x Lyublyu
Tseluyu ot Bumage), Budarina&Pronin
3 Intermediate class ex., CW, CAC, CBrCh, Best female, BOB, BIS-3 Dayte Miru Shance (Epos
Shotlandii t Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
16.09.2023 National Dog Show CAC 3 Group FCI + Specialty
Judge in breed -Nemanja Jovanovic, Serbia
1 Junior class ex, CW, JCBrCh, JCAC, Erofey Palych Bruns ot Bumage (Tsygansky Baron ot
Bumage x ModnayaShtuchka ot Bumage) ow. Sofia Izotova
2 Junior Class ex, CW, JCBrCh, JCAC, Best Junior Je Ador ot Bumage ( Nadezhny Paren' ot
Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), Budarina&Pronin
3 Intermediate class ex., CW, CAC, CBrCh, Best female Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii
ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
4 Open Class ex, CW, R.CAC, CC Baltiyskaya Zhemchuzhina ot Bumage (Oltimar Absolute Ideal x
Nevskaya Krasa ot Bumage) ow. Vedeneeva Y.
16.09.2023 National Dog Show "Russian Style"
Judge in breed -Yana Gavrilova, Russia
1 Junior class ex, CW, JCAC, Erofey Palych Bruns ot Bumage (Tsygansky Baron ot Bumage x Modnaya
Shtuchka ot Bumage) ow. Sofia Izotova
2 Junior Class ex, CW, JCAC, Best Junior, Best of Breed Je Ador ot Bumage ( Nadezhny Paren' ot
Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), Budarina&Pronin
3 Intermediate class ex., CW, CAC, Best female Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage
x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina M.
12.08.2023 Special Ranking National Dog Show "Volzhskie Perezvony"
Judge in breed - inna Begma, Russia
1 Champion class ex, CW, CAC, BOB Tsygansky Baron ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumagex Lyublyu
Tseluyu ot Bumage) ow. Izotova&Budarina
2 Junior Class CW, JCAC, Best Junior, Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot
Bumage), ow. Budarina
3 Puppy class, CW, Best Puppy Zhelannoe Schast'e ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Lyublyu
Tseluyu ot Bumage), ow. Suchilova I.
4 Intermediate class ex., CW, CAC, Best female Aurora ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow.Kutasov A.
5 Veteran class ex, CW, VCAC, Best Veteran Ya Samaya ot Bumage (Marland Imagination x Sladka
Yagodka ot Bumage), ow. Suchilova I.
23.07.2023 Scottish terrier Derby
Judges in breed - Natalia Leonova, Elena Osipova, Svetlana Ukraintseva
1 Minor class 3xCW, BOB-2, BOB, BOB-2 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot
Bumage), ow. Budarina
2 Medium class CW, 5, 5 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling Skop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), Sazonova&Budarina
3 Medium class 6, 4, 3 H-charismatic Hooligan ot Bumage( Moveable Feast Gadget for Strolling Skop
x Modnaya Shtuchka ot Bumage), Sazonova&Budarina
4 Adult class 4,5, 5 Udachny Project ot Bumage (Filisite Brash Tattoo by Spirit x Zhelayu Udachi ot
Bumage) ow. Balueva O.
5 Adult class -, 6.- Fantastica ot Bumage (Filisite Brash Balck Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. B
Budarina M.
6 Adult class 9, -, 4 Modnaya Shtuchka ot Bumage ( Rhum Rmporio Armani x Hrustal'naya Mechta ot
Bumage) ow. Sazonova T.
11.06.2023 Special Breed Dog Show "Breed Winner"
Judge in breed - Lilia Khamitova, Russia
1 Open class ex, CW, CBrCh Tsygansky Baron ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumagex Lyublyu
Tseluyu ot Bumage) ow. Izotova&Budarina
2 Champion class ex. 2, CC Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage) ow. Sergeeva&Budarina
3 Junior Class CW, JCAC, J CBrCh,, J Breed Winner, Best Junior, New Junior Breed Champion Dayte
Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina
4 Champion class ex., CW, CBrCh, New Breed Champion Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling Skop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), Sazonova&Budarina
11.06.2023 Special Ranking National Dog Show "Russia. Moscow Cup"
Judges in breed - Robert Akopyan, Russia
1 Open class ex 2, Res. CW, CC Tsygansky Baron ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumagex Lyublyu
Tseluyu ot Bumage) ow. Izotova&Budarina
2 Champion class ex. 4 Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage) ow. Sergeeva&Budarina
3 Junior Class CW, JCAC, J CCh Br, J ChRKF, J Moscow Winner, Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii
ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina
4 Champion class ex. Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling Skop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), Sazonova&Budarina
04.06.2023 National Dog Show 3 group + Specialty, club "Allen"
Judges in breed - Irina Degtjar', Russia
1 Junior Class CW, Best Junior, JCFC, J CCh Br, BIS Junior-1 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot
Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina
2 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOB, Res. BIS Yarky Primer ot Bumage ( Filisite Brush I'd Love x Zhelayu Udachi ot Bumage), ow Bezuglaya&Rubleva&Budarina
28.05.2023 Intrernational Dog Minsk- 2023
Judge in breed : Chumakina Tatyana, Belarus
1 Champion class CW, CAC, CACIB, Best Male, Ch Bel Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin
de Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage), ow. Sergeeva&Budarina
27.05.2023 Intrernational Dog Shows Summer of Belarus - 2023
Judge in breed : Chumakina Tatyana, Belarus
1 Junior Class CW, JCAC, Best Junior, BIG-1 Junior, New J Ch Bel Dayte Miru Shans
(Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage), ow. Budarina
2 Champion class CW, CAC, CACIB, Best Female, Best of Breed Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable
Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
3 Champion class CW, CAC, Res. CACIB, Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x
Zhelayu Udachi ot Bumage), ow. Sergeeva&Budarina